Menüler

İlk Fidan Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’den

13.12.2018
İlk Fidan Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’den

Bursa İli Mudanya İlçesi Çağrışan Mahallesi’nde 11 Ağustos 2018 tarihinde yanan 36 hektarlık alanın yeniden ağaçlandırılması kapsamındaki törene Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, Bakan Yardımcısı Sayın Akif ÖZKALDI, Bursa Valisi Sayın Yakup CANPOLAT, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ, Ak Parti Bursa Milletvekilleri Hakan ÇAVUŞOĞLU ve Efkan ALA, Orman Genel Müdürü Bekir KARACABEY, DSİ Genel Müdür Yardımcısı Murat DAĞDEVİREN, DSİ 1. (Bursa) Bölge Müdürü Hayati ÇELENK, Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın AKIN ile çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldılar.

Orman Genel Müdürü Bekir KARACABEY yanan 36 hektarlık alanda yok olan 6.800 ağaç yerine 47.800 adet fidanın dikileceğini belirtti. Ardından Bursa Valisi Yakup CANPOLAT yaptığı konuşmada Bursa’nın yüz ölçümünün %45’inin ormanlarla kaplı olduğunu dile getirdi. Sayın Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, orman yangınlarında şehit olan 118 kişi için dua ve geride kalanlar için sabır dileyerek başladığı konuşmasını; “Dünyadaki bütün ormanlar, bütün insanlara aittir, ormanlarla vatandaşlar her zaman buluşmalıdır, hedefimiz dünyadaki her bir insan için bir fidan”, sözleriyle sürdürdü. tarım arazisi kaybının 60 binlerden 30 binlere düştüğünü belirterek dikilecek 47.800 fidanın 21 bininin kızılçam, 15 bininin aromatik ve tıbbi bitki, 10 binden fazla yöreye has orman fidanları olduğunu ekledi. Katılımcılara ve Haluk LEVENT’e teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. Ardından Haluk LEVENT’le birlikte ilk fidanı diktiler. Törenin ardından Bursa ziyaretlerine Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Ak Parti İl Başkanlığı ve Ulucami’deki Cuma namazının ardından Karacabey’deki Ziraat Odası Hizmet Binası açılışına katılmak üzere Karacabey’e gitti.

Karacabey’deki törende Karacabey Belediye Başkanı Ali ÖZKAN, Karacabey için 3T (Tarım, Turizm, Ticaret) projelerinden bahsederek tarımsal ürünler işletme tesislerinin kapasitelerinin arttırılacağı müjdesini verdi. Sayın Bakanımız yaptığı konuşmada Karacabeyli çiftçilere müjdeleri olduğunu açıkladı. Orman İşletme Şefliğinin Müdürlük olarak işlev kazandırıldığını, pancarda poların 12’ye sabitleneceğini çiftçilere ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) için Aydın’da pilot proje başlatıldığını ve 2. Pilot bölgeyi de Bursa yapmak istediklerini ziraat odalarında bu işlemlerin yapılacağı müjdesini verdi. Bursa’ya son 16 yılda 1,4 milyar hibe verildiğini, tarımın, savunma sanayii kadar önemli olduğunu söyleyerek konuşmasını tamamladı.